Άχ! Έρωτα…
Ανθολόγιο ερωτικής ποίησης,Ημερολόγιο 2022
Αγγέλου, Αθανάσιος || Αγγουλές, Φώτης, 1911-1964 || Αζαμοπούλου, Φωτεινή || Αθανασιάδου, Ιωάννα Μ. || Αλεξανδράκη Σοφία του Στέφανου || Αλεξανδράκη, Ηρώ - Χρυσάνθη || Αλέξη, Νίνα || Αλυσανδράτου, Αικατερίνη || Ανδρέας Καρακόκκινος || Ανδρινοπούλου, Σταυρούλα Δ. || Αντωνίου, Μαρίνα || Απέργη Έλενα || Αχειμάστου, Όλγα || Βαΐτση - Βάκρου, Αλεξάνδρα || Βακιρλή, Πολυξένη || Βαλασσά, Λίνα || Βαλέριος Νατσκέμπια || Βαρσάμα, Μαρία || Βέλλης, Γιάννης Β. || Βενιέρη, Σταυρούλα || Βλαχογιάννη, Ρόζα || Βλάχου - Καραμβάλη, Μαριάννα || Βλάχου, Νίκη || Γεωργαντοπούλου, Ντίνα || Γεωργιάδης, Βασίλης || Γιακουμινάκης, Γεώργιος || Γιώργος Οικονόμου || Γλαρός, Ντίνος Ι. || Γουργιώτου, Αρετή – Φυκόεσσα || Γωγώ Θ. Μπελεκούκια || Δάλμαρης, Θεόδωρος || Δαμουλάκη, Μαίρη || Δαμουλάκης, Μαρκάγγελος || Δεκούλου - Παπαδημητρίου, Σταυρούλα || Δημητράτου, Φωτεινή Κων. || Δημητριάδης, Δημήτρης Α. || Δημητρίου, Μιχάλης || Διαμαντοπούλου, Αφροδίτη || Έλενα Ηλιοπούλου του Βασιλείου || Εργαζάκη, Βασιλική Κ. || Ευθυμίου, Αντώνης || Ζαφειρίου, Θ. Π. || Ζαχαράτος, Σπύρος || Θαλασσέλης, Αντώνης Σαββ. || Ιατροπούλου - Θεοχαρίδου, Μαριάννα || Ιντζέμπελης, Ελπιδοφόρος || Ιωαννίδης, Ιάσων || Ιωαννίδου, Ειρήνη || Καλύβα - Παπαϊωάννου, Ζαννέτα || Κανιώτη, Ολυμπία || Καράγιωργα, Ολυμπία || Καραμβάλης, Δημήτρης Ι. || Καραμολέγκος, Ιάκωβος - Θήρας || Καραντώνης, Γιώργος Δ. || Καρελιώτη, Ματίνα.Κ. || Καρούσος, Κώστας Γ. || Καστρινάκης, Ελευθέριος Γ. || Κατσαλίδας, Νίκος || Κατσιάνου, Βαρβάρα || Κατσουλίδη, Αλέκα || Καφούρου, Εύη Γ. || Κοντοβουνήσιος, Χρίστος || Κοντογεώργου, Σοφία || Κορίζης, Δημήτρης || Κοσμίδου, Βάσω || Κοσταντίνοβα-Γάκη, Μπογιάνκα || Κότσικας, Νίκος || Κοττορός, Γιώργος του Ιωάννη || Κουμανιώτη, Μιμίκα || Κουμπάτης, Ντίνος Σ. || Κουμπούρας, Παναγιώτης || Κούρβας, Πάνος || Κουτσογιάννη-Σάγου, Βάσω || Κουτσοχέρα, Λέτα || Κουφοπούλου - Ηλιοπούλου, Θεοδώρα || Λαγάκου, Νέλλη || Λαμπρόπουλος, Δημήτρης || Λεβαντή Σοφία || Λεκάκου, Μαρία Β. || Λυκάκης, Μανώλης || Λύτρα - Χαραρά, Ελένη || Μακρή, Κατερίνα || Μακρογιώργου Γεωργία || ΜΑΝΙΑΔΑΚΗ, ΑΝΤΑ || Μάντζιος, Τάσος Σ. || Μαντζούτσος, Σωτήρης || Μανωλοπούλου, Καίτη || Μαραθιάς, Χρήστος || Μαρίνος Άγγελος || Μασουρίδου, Αντωνία || Μαστοράκη Ιωάννα || Μεγαλοκονόμος, Κοσμάς || Μιστριώτη, Μαρία || Μοσκιού, Λίτσα || Μουζακίτου, Χρυσάνθη || Μουφτόγλου, Λευτέρης || Μπατσικανής, Νίκος Μ. || Μπαχάρη-Κουτσούνα, Κατερίνα || Μπλαστροπούλου-Γιαμβριά, Δέσποινα || Μπορνάν, Εριέττη || Μπουρίκος, Σταμάτης || Μπρίλη, Μαίρη || Μπρόλιας, Σταύρος || Μυτιληναίου - Ιακωβίδου, Χριστίνα || Νασιόπουλος, Αθανάσιος Α. || Νικολάκη, Χρύσα || Νικολόπουλος, Γιάννης, Δημοσιογράφος || Νότου, Σμαρώ || Νταβαρίνος, Ι.Γρηγόριος || Ντόβας, Μιλτιάδης || Ντούρα - Καββαδία, Ειρήνη || Παναγιωτάρας, Νίκος Θ. || Πανταζή, Βασιλική Δ. || Παπαδάκη, Ζαχαρούλα Χ. || Παπασάββας, Χάρης || Παπασταθόπουλος, Γιώργος || Παρασκευά, Ελένη Γ. || Πασσαλή, Φιλιώ || Πασχάλης Κατσίκας || Περατικού - Κοκαράκη, Μαρία || Πήττα, Κατερίνα || Πλοκαμάκη, Χρυσούλα || Πλυτά, Λουκία || Ρεπάνη, Νικολέττα || Ρουμελιώτου - Δαρσινού, Εύα || Σάλτας, Θανάσης || Σιώκου, Γιώγια || Σιώμου, Λία || Σκλείδα, Σοφία || Σκλήνος, Γρηγόρης Ρ. || Σπυροπούλου - Σπανού, Χρυσάνθη || Σταθόπουλος Γεώργιος || Σταυράκη, Φραγκίσκη || Σώκος, Κώστας || Ταβουλάρης, Θεόδωρος || Τακάκη - Μαρκάκη, Άννα || Τούμπα Χρυσαυγή || Τριανταφυλλίδου, Μελίνα || Τρίψας, Θανάσης Π. || Τσακίρογλου, Βασίλης || Τσαλπάρας, Γιώργος || Τσώλης, Γιάννης Κ. || Φαγαδάκη, Κωνσταντία || Φατούρου, Λένα || Φαφούτης, Δημήτρης Χ. || Φεκάτης, Απόστολος || Φιλιππαίος, Αντώνης || Φιλιώτου, Αννα || Χαρατσάρης, Χρήστος || Χατζάκης, Κώστας || Χριστοδουλοπούλου, Άντυ-Μάχη
Κυκλοφορεί
ISBN: 978-960-651-038-0
Βεργίνα, 12/2021
Γλώσσα: Ελληνική, Νέα
Ενιαία τιμή έως 27/6/2023
€ 11.12 (περ. ΦΠΑ 6%)
Βιβλίο, Χαρτόδετο
16 x 16 εκ, 415 γρ, 254 σελ.
Σύντομη περιγραφή
Όλα συντριμμένα, ληστεμένα, προδομένα Φάνηκε του μαύρου θανάτου το φτερό Θλίψη αχόρταγη κατάπιε τα πάντα Εμείς, λοιπόν, γιατί βλέπουμε φως; Την ημέρα πνέει ανοιξιάτικη αύρα Από ανύπαρκτο δάσος στην πόλη κοντά Τη νύχτα νέοι αστερισμοί λάμπουν.... (1915) Απόδοση από τα ρωσικά, Χρυσάνθη Κακουλίδου ΑΝΝΑ ΑΧΜΑΤΟΒΑ (1889 - 1966)
Περιγραφή

Όλα συντριμμένα, ληστεμένα, προδομένα

Φάνηκε του μαύρου θανάτου το φτερό

Θλίψη αχόρταγη κατάπιε τα πάντα

Εμείς, λοιπόν, γιατί βλέπουμε φως;

Την ημέρα πνέει ανοιξιάτικη αύρα

Από ανύπαρκτο δάσος στην πόλη κοντά

Τη νύχτα νέοι αστερισμοί λάμπουν

Στ’ ουρανού τη διάφανη αγκαλιά.

Και πώς τόσο κοντά πλησιάζει το θαύμα

Σε σπίτια βρόμικα κι ερειπωμένα

Κανείς δεν ξέρει, κανείς.

Είναι όμως αυτό που χρόνια

Και χρόνια ποθούσαμε εμείς.

(1915)

Απόδοση από τα ρωσικά, Χρυσάνθη Κακουλίδου

ΑΝΝΑ ΑΧΜΑΤΟΒΑ (1889 - 1966)


ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ ΠΟΙΗΤΩΝ

ΑΓΓΕΛΟΥ ΘΑΝΑΣΗΣ.................................................................................. 25 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ, 1 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΑΓΓΟΥΛΕΣ ΦΩΤΗΣ............................................................................................................. 27 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΑΖΑΜΟΠΟΥΛΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ............................................................................. 19 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 7-8 ΜΑΪΟΥ

ΑΘΑΝΑΣΙΑ∆ΟΥ ΙΩΑΝΝΑ......................................................................................... 30 ΜΑΪΟΥ, 14 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΑΛΕΞΑΝ∆ΡΑΚΗ ΗΡΩ - ΧΡΥΣΑΝΘΗ....................................................................................... 4 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

ΑΛΕΞΑΝ∆ΡΑΚΗ ΣΟΦΙΑ......................................................................... 26 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 29 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΑΛΕΞΗ ΝΙΝΑ................................................................................................ 18 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, 11 ΜΑΪΟΥ

ΑΛΥΣΑΝ∆ΡΑΤΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ.................................................................................................... 1 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ ΒΙΚΥ................................................................................... 22 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ, 28 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ............................................................................ 8 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ, 3-4 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΑΝ∆ΡΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ∆. Π.......................................................... 18 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 1 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΑΝ∆ΡΟΥΛΙ∆ΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ.......................................................................... 15-16 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 4 ΜΑΪΟΥ

ΑΝΤΩΝΙΟΥ - ΜΑΡΚΟΥ ΜΑΡΙΝΑ..................................................................... 19 ΙΟΥΛΙΟΥ, 13 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΑΠΕΡΓΗ ΕΛΕΝΑ....................................................................................................................... 2 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΑΠΟΣΤΟΛΙ∆ΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ..................................................................................................... 6 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΑΣΤΑΡΤΗ ΣΕΛΕΝΑ..................................................................................................... 16-17 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

ΑΧΕΙΜΑΣΤΟΥ ΟΛΓΑ............................................................................ 13 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 27 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΑΧΜΑΤΟΒΑ ΑΝΝΑ (1889-1966)........................................................................................... 8 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΒΑΪΤΣΗ - ΒΑΚΡΟΥ ΑΛΕΞΑΝ∆ΡΑ........................................................................................... 12 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΒΑΛΑΣΣΑ ΛΙΝΑ............................................................................................. 14 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΒΑΡΒΕΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ........................................................................................................... ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

ΒΑΡΒΙΤΣΙΩΤΗΣ ΤΑΚΗΣ........................................................................................................... ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

ΒΑΡΣΑΜΑ ΜΑΡΙΑ.............................................................................................. 25 ΜΑΡΤΙΟΥ, 29 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΒΑΣΣΙΛΑΚΟΣ ΚΩΣΤΑΣ............................................................... 5 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 11 ΙΟΥΛΙΟΥ, 12 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΒΕΛΛΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ........................................................... 24 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, 8 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, 12 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΒΕΝΙΕΡΗ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ........................................................................... 15 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 18 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΒΛΑΧΟΓΙΑΝΝΗ ΡΟΖΑ........................................................ 29-30 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 5-6 ΜΑΡΤΙΟΥ, 24 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΒΛΑΧΟΥ - ΚΑΡΑΜΒΑΛΗ ΜΑΡΙΑΝΝΑ............................................................. 28 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 29 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΒΛΑΧΟΥ ΝΙΚΗ............................................................................................ 14 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ, 7 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΓΕΩΡΓΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΝΤΙΝΑ............................................................................................. 19 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΓΕΩΡΓΙΑ∆ΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ........................................................................................ 15 ΜΑΡΤΙΟΥ, 22 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΓΙΑΚΟΥΜΙΝΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ........................................... 21 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, 16-17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, 7 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ - ΒΑΚΙΡΛΗ ΠΟΛΑ....................................................... 26 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 17 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΓΚΑΝΑ ΜΑΡΙΑΛΙΝΑ............................................................................................................... 31 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΓΛΑΡΟΣ ΝΤΙΝΟΣ............................................................................................... 7 ΙΟΥΛΙΟΥ, 26 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΓΟΥΡΓΙΩΤΟΥ ΑΡΕΤΗ (ΦΥΚΟΕΣΣΑ).......................................................... 20 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 21 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

∆ΑΛΜΑΡΗΣ ΘΕΟ∆ΩΡΟΣ........................................................................................................ 18 ΜΑΡΤΙΟΥ

∆ΑΜΟΥΛΑΚΗ ΜΑΡΙΑ............................................................................................................ 8 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

∆ΑΜΟΥΛΑΚΗΣ ΜΑΡΚΑΓΓΕΛΟΣ................................................................ 31 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ, 14 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

∆ΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΦΡΟ∆ΙΤΗ....................................................................................... 15 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

∆ΕΚΟΥΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ................................................................................... 25 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 26 ΜΑΪΟΥ

∆ΗΜΗΤΡΑΤΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ....................................................................................................... 10 ΜΑΡΤΙΟΥ

∆ΗΜΗΤΡΙΑ∆ΗΣ ∆ΗΜΗΤΡΗΣ Α................................ 22-23 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 16 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 1-2 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

∆ΗΜΗΤΡΙΟΥ ΜΙΧΑΛΗΣ.................................................................................................... 9 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

∆ΡΟΣΙΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ................................................................................................................... ΙΟΥΝΙΟΣ

ΕΛΥΤΗΣ Ο∆ΥΣΣΕΑΣ.............................................................................................................. ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ

ΕΡΓΑΖΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ......................................................................................... 7 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 10 ΜΑΪΟΥ

ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΑΝΤΩΝΗΣ...................................................................................... 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 1 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΖΑΛΩΝΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ..................... 1-2 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 3 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 24-25 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ, 31 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ ΘΟ∆ΩΡΟΣ Π. ................................................................................ 19 ΜΑΪΟΥ, 20 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΖΑΧΑΡΑΤΟΣ ΣΠΥΡΟΣ........................................................................................ 8 ΜΑΡΤΙΟΥ, 29 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΖΑΧΟΥ ΜΑΙΡΗ..................................................................................................................... 6 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΘΑΛΑΣΣΕΛΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ......................................................................................................... 13 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟΥ - ΘΕΟΧΑΡΙ∆ΟΥ ΜΑΡΙΑΝΝΑ................................................... 21 ΜΑΡΤΙΟΥ, 8 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΙΝΤΖΕΜΠΕΛΗΣ ΕΛΠΙ∆ΟΦΟΡΟΣ.......................................................................................... 31 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΙΟΡ∆ΑΝΟΥ - ΚΟΣΜΙ∆ΟΥ ΒΑΣΩ................................................................ 23 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ, 30 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΙΩΑΝΝΙ∆ΗΣ ΙΑΣΟΝΑΣ............................................................................................................... 1 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΙΩΑΝΝΙ∆ΟΥ ΕΙΡΗΝΗ......................................................................................................... 26 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΙΩΣΗΠΟΥ ΝΙΚΟΣ........................................................................................................................ 13 ΜΑΪΟΥ

ΚΑΛΥΒΑ - ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΖΑΝΝΕΤΑ................................................................................ 23-24 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΚΑΝΙΩΤΗ ΟΛΥΜΠΙΑ...................................................................................................... 25 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ ΟΛΥΜΠΙΑ.................................................................................................... 22 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΚΑΡΑΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝ∆ΡΕΑΣ........................................................................................................... 1 ΜΑΪΟΥ

ΚΑΡΑΜΒΑΛΗΣ ∆ΗΜΗΤΡΗΣ Ι................................................................... 27 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 26-27 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΚΑΡΑΜΟΛΕΓΚΟΣ ΙΑΚΩΒΟΣ ΘΗΡΑΣ................................................................... 19-20 ΜΑΡΤΙΟΥ, 18 ΜΑΪΟΥ

ΚΑΡΑΝΤΩΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ.......................................... 26-27 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, 12-13 ΜΑΡΤΙΟΥ, 18-19 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΚΑΡΕΛΙΩΤΗ ΜΑΤΙΝΑ Κ......................................................................................................... 9-10 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΚΑΡΟΥΣΟΣ ΚΩΣΤΑΣ............................................................................................................ 6 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

ΚΑΡΥΩΤΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ...................................................................................................... 14 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

ΚΑΣΤΡΙΝΑΚΗΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ................................................................................................. 7 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

ΚΑΤΣΑΛΙ∆Α ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ..................................................................................................... 21 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΚΑΤΣΑΛΙ∆ΑΣ ΝΙΚΟΣ.............................................................................................................. 3 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΚΑΤΣΙΑΝΟΥ ΒΑΡΒΑΡΑ................................................................................ 16 ΜΑΡΤΙΟΥ, 19 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΚΑΤΣΙΚΑΣ ΠΑΣΧΑΛΗΣ......................................................................................................... 8 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΚΑΤΣΟΥΛΙ∆Η ΑΛΕΚΑ..................................................................................................... 24-25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΚΑΦΟΥΡΟΥ - ΑΛΙΠΡΑΝΤΗ ΕΥΗ.......................................................................... 8 ΙΟΥΝΙΟΥ, 25-26 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΚΛΕΑΝΘΟΥΣ - ΤΣΑΟΥΣΗ ΜΥΡΤΩ................................................................ 18 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ, 19 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΚΟΝΤΟΒΟΥΝΗΣΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ.............................................................................................. 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΚΟΝΤΟΓΕΩΡΓΟΥ ΣΟΦΙΑ................................................................................ 12 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 12 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΚΟΝΤΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ.................................................................................................................. ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ

ΚΟΡΙΖΗΣ ∆ΗΜΗΤΡΗΣ......................................................................................................... 13 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΚΟΣΤΑΝΤΙΝΟΒΑ ΜΠΟΓΙΑΝΚΑ...................................................................... 5 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ, 2 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΚΟΤΣΙΚΑΣ ΝΙΚΟΣ................................................................................................................... 26 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΚΟΤΤΟΡΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ.................................................................................... 29 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, 12 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΚΟΥΜΑΝΙΩΤΗ ΜΙΜΙΚΑ......................................................................................... 6 ΙΟΥΝΙΟΥ, 24 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΚΟΥΜΟΥΛΗ ∆ΑΦΝΗ........................................................................................................ 28 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΚΟΥΜΠΑΤΗΣ ΝΤΙΝΟΣ..................................................................................... 14 ΙΟΥΛΙΟΥ, 18 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ,

ΚΟΥΜΠΟΥΡΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ.................................................................................................. 23 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΚΟΥΡΒΑΣ ΠΑΝΟΣ................................................................................................................... 5-6 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΚΟΥΤΣΟΧΕΡΑ ΛΕΤΑ........................................................................................................ 15 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

ΚΟΥΦΟΠΟΥΛΟΥ - ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ ΘΕΟ∆ΩΡΑ.......................................................... 27 ΙΟΥΝΙΟΥ, 18 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΛΑΓΑΚΟΥ ΝΕΛΛΗ...................................................................................... 16 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ, 5 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ ∆ΗΜΗΤΡΗΣ..................................................................... 25 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, 20 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΛΑΠΑΘΙΩΤΗΣ ΝΑΠΟΛΕΩΝ.......................................................................................................... ΙΟΥΛΙΟΣ

ΛΕΒΑΝΤΗ ΣΟΦΙΑ............................................................................................................... 9 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΛΕΚΚΑΚΟΥ ΜΑΡΙΑ.............................................................................................................. 15 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΛΥΚΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ...................................................... 2-3 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, 6-7 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ, 27-28 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΛΥΤΡΑ - ΧΑΡΑΡΑ ΕΛΕΝΗ........................................................................ 30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 11 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΜΑΚΡΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ..................................................................................................................... 12 ΜΑΪΟΥ

ΜΑΚΡΟΓΙΩΡΓΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ................................................................................................. 21 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΜΑΝΙΑ∆ΑΚΗ ΑΝΤΑ.............................................................................. 9 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ, 26-27 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΤΑΣΟΣ................................................................... 8-9 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 9 ΜΑΡΤΙΟΥ, 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΜΑΝΤΣΟΥΤΣΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ................................................................................................. 29 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙΤΗ........................................... 23 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, 29-30 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΜΑΡΑΘΙΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ............................................................................................................... 21 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΜΑΡΙΝΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ...................................................................................................... 19-20 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΜΑΣΟΥΡΙ∆ΟΥ ΤΟΝΙΑ............................................................................................. 9 ΙΟΥΝΙΟΥ, 30 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΜΑΣΤΟΡΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ..................................................................................... 7 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, 2 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΜΕΓΑΛΟΚΟΝΟΜΟΣ ΚΟΣΜΑΣ................................................................................................ 22 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΜΙΣΤΡΙΩΤΗ ΜΑΡΙΑ................................................................................................... 24 ΜΑΪΟΥ, 25 ΜΑΪΟΥ

ΜΟΣΚΙΟΥ ΛΙΤΣΑ.............................................................................................. 11 ΜΑΡΤΙΟΥ, 4 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΜΟΥΖΑΚΙΤΟΥ ΧΡΥΣΑΝΘΗ................................................................ 24-25 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 23 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

MOULA LEMON.................................................................................................................... 27 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΜΟΥΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ.......................................................................................................... 6 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΜΟΥΦΤΟΓΛΟΥ ΛΕΥΤΕΡΗΣ.................................................................................... 6 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, 15 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΜΠΑΤΣΙΚΑΝΗΣ ΝΙΚΟΣ................................................................................ 10 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, 15 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΜΠΑΧΑΡΗ - ΚΟΥΤΣΟΥΝΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ.................................................................. 26 ΙΟΥΛΙΟΥ, 1 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΜΠΕΛΕΚΟΥΚΙΑ ΓΩΓΩ................................................................................................... 12-13 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΜΠΛΑΣΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ∆ΕΣΠΟΙΝΑ................................................................................................ 20 ΜΑΪΟΥ

ΜΠΛΟΚ ΑΛΕΞΑΝΤΕΡ (1880-1921) ........................................................................................ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ

ΜΠΟΡΝΑΝ ΕΡΙΕΤΤΗ............................................................. 24 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 2-3 ΙΟΥΛΙΟΥ, 23-24 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΜΠΟΥΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ∆ρ.............................................. 1 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, 10 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ, 30 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΜΠΟΥΡΙΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ........................................................................... 30-31 ΙΟΥΛΙΟΥ, 7 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΜΠΡΙΛΗ ΜΑΙΡΗ.................................................................................................................... 13 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΜΠΡΟΛΙΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ................................................................... 28 ΜΑΡΤΙΟΥ, 21-22 ΜΑΪΟΥ, 17 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΜΥΡΙΒΗΛΗΣ ΣΤΡΑΤΗΣ............................................................................................................... 8 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΜΥΡΤΙΩΤΙΣΣΑ................................................................................................................................ ΜΑΪΟΣ

ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ - ΙΑΚΩΒΙ∆ΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ.............................................................. 25 ΙΟΥΛΙΟΥ, 10 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΝΑΣΙΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ∆ρ................................................................................................ 2-3 ΜΑΪΟΥ

ΝΑΤΣΚΕΜΠΙΑ ΒΑΛΕΡΙΟΣ...................................................................................... 14 ΜΑΡΤΙΟΥ, 3 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΝΙΚΟΛΑΚΗ ΧΡΥΣΑ............................................................................................................. 9 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ.......................................................................................... 3 ΜΑΡΤΙΟΥ, 18 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ...................................................................... 11 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 1 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΝΟΤΟΥ ΣΜΑΡΩ...................................................................................... 22 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, 16 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΝΤΑΒΑΡΙΝΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Ι. (DANAOS)................................................................................... 19 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΝΤΟΒΑΣ ΜΙΛΤΙΑ∆ΗΣ ∆ρ........................................................................................ 9 ΜΑΪΟΥ, 14-15 ΜΑΪΟΥ

ΝΤΟΥΡΑ - ΚΑΒΒΑ∆ΙΑ ΕΙΡΗΝΗ............................................................................. 23 ΜΑΪΟΥ, 26 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ Λ............................................................................................. 10-11 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΠΑΛΑΜΑΣ ΚΩΣΤΗΣ................................................................................................................. ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ

ΠΑΝΑΓΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ......................................................... 11 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, 16 ΜΑΪΟΥ, 25 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΡΑΣ ΝΙΚΟΣ................................................................. 12-13 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, 14 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

ΠΑΝ ΠΑΝ........................................................................................................ 20 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, 5 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΠΑΝΤΑΖΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ...................................................................................... 13 ΙΟΥΛΙΟΥ, 5 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΠΑΠΑ∆ΑΚΗ ΑΛΚΥΟΝΗ.................................................................................................. 22-23 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΠΑΠΑ∆ΑΚΗ ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ........................................................................ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 27 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΜΑΡΩ............................................................................... 12 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, 17 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΠΑΠΑΘΕΟ∆ΩΡΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ......................................................................... 30 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ, 3 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΠΑΠΑΣΑΒΒΑΣ ΧΑΡΗΣ............................................................................................................... 7 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΠΑΠΑΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ............................................................................ 6 ΜΑΪΟΥ, 19 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ ΕΛΕΝΗ.................................................................................. 11 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ, 11 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΠΑΣΣΑΛΗ ΦΙΛΙΤΣΑ.................................................................................. 28 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ, 14 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΠΕΡΑΤΙΚΟΥ - ΚΟΚΑΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ................................................... 20-21 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ, 10-11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΠΗΤΤΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ..................................................................... 22 ΙΟΥΛΙΟΥ, 28 ΙΟΥΛΙΟΥ, 29 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΠΛΟΚΑΜΑΚΗ ΧΡΥΣΟΥΛΑ............................................................................... 16 ΙΟΥΝΙΟΥ, 15 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΠΛΥΤΑ ΛΟΥΚΙΑ.............................................................. 9 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ, 13-14 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ, 14 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΠΟΛΥ∆ΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ................................................................................................................... ΜΑΡΤΙΟΣ

ΡΕΠΑΝΗ ΝΙΚΟΛΕΤΑ....................................................................................... 4 ΙΟΥΛΙΟΥ, 22 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΡΙΤΣΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ............................................................................................................. 20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΟΥ - ∆ΑΡΣΙΝΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ............................... 30 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, 7 ΙΟΥΝΙΟΥ, 17-18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΣΑΓΟΥ - ΚΟΥΤΣΟΓΙΑΝΝΗ ΒΑΣΩ......................................................................................... 2 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

ΣΑΛΤΑΣ ΘΑΝΑΣΗΣ......................................................................................... 11 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, 4 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΣΑΧΤΟΥΡΗΣ ΜΙΛΤΟΣ............................................................................................................. ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ

ΣΙΩΚΟΥ ΓΙΩΓΙΑ.................................................................................................................... 23 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΣΙΩΜΟΥ ΛΙΑ.......................................................................................................... 17 ΜΑΪΟΥ, 28 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΣΚΛΕΙ∆Α ΣΟΦΙΑ.............................................................................................. 11-12 ΙΟΥΝΙΟΥ, 27 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΣΚΛΗΝΟΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ............................................................. 5-6 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, 10 ΙΟΥΝΙΟΥ, 23 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ - ΣΠΑΝΟΥ ΧΡΥΣΑΝΘΗ............................................................ 20 ΙΟΥΛΙΟΥ, 24 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ................................................................................................... 17 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΣΤΑΥΡΑΚΗ ΦΡΑΓΚΙΣΚΗ............................................. 17 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 15-16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ, 16 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΣΩΚΟΣ ΚΩΣΤΑΣ................................................................................................................... 24 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΤΑΒΟΥΛΑΡΗΣ ΘΕΟ∆ΩΡΟΣ................................................................................................ 3 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

ΤΑΚΑΚΗ ΑΝΝΑ................................................................................................................. 22 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΤΟΥΜΠΑ ΧΡΥΣΑΥΓΗ..................................................... 19-20 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, 30 ΜΑΡΤΙΟΥ, 3 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙ∆ΟΥ ΜΕΛΙΝΑ........................................................................ 8 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, 4 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΤΡΙΨΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ................................................................................................ 5 ΜΑΪΟΥ, 29 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΤΣΑΚΙΡΟΓΛΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ.................................................. 28 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, 21 ΙΟΥΝΙΟΥ, 23 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΤΣΑΛΠΑΡΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ........................................................................................... 15 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, 31 ΜΑΪΟΥ

ΤΣΒΕΤΑΓΙΕΒΑ ΜΑΡΙΝΑ (1892-1941)........................................................................................... ΑΠΡΙΛΙΟΣ

ΤΣΩΛΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ............................................................................................................. 31 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

ΦΑΓΑ∆ΑΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ.................................................................... 3-4 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, 10 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΦΑΤΟΥΡΟΥ ΛΕΝΑ............................................................................................ 5 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, 4 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΦΑΦΟΥΤΗΣ ∆ΗΜΗΤΡΗΣ................................................ 13 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 1 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, 9-10 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΦΕΚΑΤΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Α. ............................. 4 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, 27 ΜΑΪΟΥ, 2 ΙΟΥΝΙΟΥ, 17-18 ∆ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

ΦΙΛΙΠΠΑΙΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ............................................................ 22 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, 4-5 ΙΟΥΝΙΟΥ, 16-17 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΦΙΛΙΩΤΟΥ ΑΝΝΑ........................................................................................ 10 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, 28-29 ΜΑΪΟΥ

ΧΑΝ∆ΡΑ ΝΙΚΟΛΙΑ.................................................................................................................... 4 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΧΑΡΑΤΣΑΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ........................................................................................................ 7 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΧΑΤΖΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ................................................................................................................ 17 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΝΤΙΝΟΣ................................................................................................. 2 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΧΡΙΣΤΟ∆ΟΥΛΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΤΥ............................................................ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ, 5-6 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ